Hafta Hafta Hamilelik Takvimi

 

3.jpg
S.jpg
2.jpg
4.jpg
1.jpg
5.jpg
   

Gebelik Hesaplama

SON YAZILAR

19.03.13

Yumurtlama bozuklukları: Yumurtlama bozukluklarını 3 grup ta inceleyebiliriz. Bunlardan ilki hipogonadtropik hipogonadism adı verilen ve beyinden salgılanıp yumurtalıkları idare eden hormonl

19.03.13

Over rezervini değerlendirmenin bir çok yolu vardır. Geçmişte uygulanan ancak halen pratikte kullanılmayan yöntemler kısaca  özetlenebilir: -Klomifen Sitrat yükleme testi( Ccct) -Gonadot

Online Kişi Sayısı

Şuanda 15 konuk çevrimiçi

Jinekolog Dr. Fatma Bolkan | Kadın Doğum Ankara

Over rezervini değerlendirmenin bir çok yolu vardır. Geçmişte uygulanan ancak halen pratikte kullanılmayan yöntemler kısaca  özetlenebilir:
-Klomifen Sitrat yükleme testi( Ccct)
-Gonadotropin Analoğu Stimülasyon Testi ( Gast)
-Eksojen FSH Over Rezervi Testi ( Efort)

Pratikte kullanılan yöntemler:

Devamını oku...

Gebe kalmadan önce yapacağınız bazı planlar ve değişiklikler sayesinde, daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz. Unutmayın anne olmak, hayatınızın akışını değiştirecek önemli bir olaydır. Planlı bir gebeliğinizin olması sizi ilerde karşılaşacağınız zorlukları daha kolay ve bilinçli bir şekilde atlatmanızı sağlar.

Devamını oku...

Kızlık zarının toplumdaki önemi nedir?

Latince adı Hymendir. Hymen Yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adıdır.          Günümüzde kızlık zarının anatomik veya fizyolojik öneminden çok sosyolojik önemi vardır        çünkü bekaretin simgesi olarak algılanır.
Evliliğin veya cinsel birlikteliğin ilk gecesinde, bekaretin toplum genelindeki öneminden  dolayı, kızlık zarı bozulmasına bağlı bir kanama beklentisi olabilir. Hem evliliğinin, hem de  ilişkisinin temelinin sağlamlığını kızlık zarının ilk gece kanamasına bağlayan çiftler,

 

Devamını oku...

Doğum sonrası vajinal deformasyonunuz mu var? Bu durum ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı mı etkiliyor? O zaman vajinal estetiğinizi daha fazla ertelemeyin!
Normal doğum sonrası karşılaştığımız epizyotomi kesisine bağlı vajina yapısında oluşan kalıcı hasarlar vajinal genişlemelere ve gevşemelere neden olur.
Bu durum giderek cinsel birliktelikde çiftlerin her ikisi için de sorun olmaya başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda azalma ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Zaman içinde kadının kendine olan güveni azalır ve cinsel isteksizlik gelişir.

 

Devamını oku...

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI

Sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla gebelikte sık karşılaşılır. Bulantı ve kusmalar hafif olabileceği gibi, kilo kaybı ile vücutta su ve elektrolit kaybına neden olabilecek kadar şiddetli de olabilir.Gebelik bulantı ve kusmalar,Gebelik reflüsü,anti asitler,H2 Reseptörler Antagonistleri,Proton pompa İnhibitörleri

Devamını oku...